30 دی 1398 - 16:42

کد مطلب : 443892

تعداد کل نظرات : 0 نظر

تاریخ انتشار : ۱۸:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۱۵

به نام فوتبال‌دوستان، به کام سایه‌ها

اتحادیه دروغ‌گویان!

مهدی تاج در شرایطی اعتراف کرد دستمزد ویلموتس و دستیارانش سالانه سه میلیون دلار بوده که پیش از این می‌خواست از رسانه‌هایی که این خبر را منتشر کردند، شکایت کند.

نیچه معتقد بود «هیچ‌کس به اندازه فردی خشمگین دروغ نمی گوید.» اما حدودا 120 سال بعد، فدراسیون فوتبال ایران ثابت کرد برای دروغ‌های مستمر و بزرگ، نیازی به خشم نیست.
سوءمدیریت گسترده در ورزش ایران از تیمی که تا آستانه صعود از گروه مراکش، اسپانیا و پرتغال در جام جهانی پیش رفته‎‌بود، لشگری شکست‌خورده ساخته که در مقابل بحرین، عراق، هنگ‌کنگ و کامبوج هم کم آورده‌ و کارش به اما و اگر کشیده‌است.

ویلموتس، مربی نبود

بعد از خروج کی‌روش، گوینده سابق اخبار ورزشی و روابط‌عمومی وزارت ورزش و جوانان از زیدان و مورینیو نام برد و وعده طلوعی دوباره داد، اسم‌هایی که از اول هم مشخص بود ایران‌بیا نیستند. در نهایت فدراسیون بعد از بررسی گزینه‌ها به مارک ویلموتسی رسید که در رزومه‌اش در دنیای مربی‌گری، هیچ عنوان خاصی کسب نکرده‌بود.
حذف در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی 2014 و یورو 2016 با بهترین تیم‌ تاریخ بلژیک و ناکامی در رسیدن به جام جهانی 2018 با ساحل عاج کل رزومه ویلموتس را تشکیل می‌داد!
و سرانجام این مربی ناکام به لطف دست‌های پشت پرده با قراردادی هنگفت و 3 میلیون دلاری، هدایت ایران را به عهده گرفت و بعد از کسب نتایج ضعیف در مرحله رفت دور مقدماتی جام جهانی 2022 قطر، برکنار شد.

چرا آمد؟

ویلموتس بر اساس چه متر و معیاری انتخاب شد؟ چرا مربی که برای پیدا کردن موفقیت‌هایش، باید با ذره‌بین به کارنامه‌اش نگاه کنید انتخاب شد؟ چرا برخلاف تمام دنیا فوتبال ایران به خود اجازه می‌دهد مفاد قراردادها را منتشر نکند و پنهان‌کاری می‌کند؟
جالب است بدانید ویلموتس بعد از افتضاح در ساحل عاج، پس از اخراج هم، تا 891 هزار دلار دیگر از باقیمانده قرارداد را نگرفت، بیخیال آفریقایی‌های نگون‌بخت نشد! آیا یک نفر کارکنان فدراسیون فوتبال، یک خط از تاریخچه عملکرد ویلموتس در سایر کشورها را خوانده‌بود؟
مربیان نامدار زمانی به آسیا و آفریقا می‌آیند که در سطح اول اروپا شکست خورده‌باشند، قبول اما نه با 3 میلیون دلار بی‌زبان!
ضمنا بین همین شکست‌خورده‌ها هم تفاوت زیادی وجود دارد. رفتار کی‌روش و ویلموتس را مقایسه کنید. کی‌روش همیشه نق می‌زد و از کمبود امکانات و عدم دریافت مطالباتش می‌گفت، اما حتی یک روز تمرین تیمش را تعطیل نکرد و سرنوشت تیم ملی به دریافت مطالباتش گره نزد، اما ویلموتس بی‌توجه به بازی فوق حساس ایران و عراق، تا میزان دریافتی‌اش به 1 میلیون و پانصد هزار دلار نرسید، حاضر نشد حتی اردوی تیم ملی را برگزار کند!
برای چنین شکست و سقوطی باید پازل‌های مختلفی در کنار هم قرار می‌گرفتند و ورزش ایران از وزیر تا رییس فدراسیونش نشان دادند که حسابی آماده شکست خوردن هستند.

ناظران کجا هستند؟

یک ماه قبل وقتی رقم قرارداد ویلموتس و فدراسیون لو رفت، تاج پرداخت 3 میلیون دلار به ویلموتس و دستیارانش را به شدت تکذیب کرد و وعده داد که با منتشرکنندگان این خبر به شدت برخورد خواهدکرد. حالا اما در روز جدایی ویلموتس، مهدی تاج به راحتی در تلویزیون اعتراف می‌کند که ویلموتس و دستیارانش، سالانه 3 میلیون دلار می‌گرفتند!
بدون شک نیچه اگر زنده بود و به تماشای وضعیت فوتبال ایران می‌نشست، بخش اعظم تفکراتش در خصوص دروغ و ابتذال را ویرایش می‌کرد.
چنین دروغ بزرگی، در کنار حیف و میل چند میلیون دلار در شرایطی رقم خورده که مردم، سخت‌ترین شرایط اقتصادی ممکنه را تجربه می‌کنند و کشور نیاز مبرمی به حفظ ارز دارد.
چرا نهادهای نظارتی به این آشفته بازاری که در فوتبال درست شده ورود نمی‌کنند؟ از قوه قضاییه تا مجلس بدون شک باید وارد ریزترین مسائل مربوط به فوتبال شوند تا مشخص شود چه جیب‌هایی با این انتخاب‌ها و قراردادها پر شد.

ارسال دیدگاه

عناوین

مطالب مرتبط