3 اسفند 1398 - 18:39

کد مطلب : 430106

تعداد کل نظرات : 0 نظر

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۸ ۱۳۹۸/۲/۲۳

سرمربی احتمالی تیم ملی ایران کیست؟

مارک ویلموتس، سرمربی احتمالی ایران کیست و چه رزومه‌ای دارد؟

مارک رابر ویلموتس، بازیکن سابق فوتبال اهل بلژیک و عضو تیم ملی فوتبال بلژیک است که در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۹۰ میلادی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم ملی فوتبال رومانی انجام داد. او در ۷۰ بازی ملی حضور داشت و جمعاً ۴۹۴۷ دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. مارک ویلموتس آخرین بازی ملی خود را در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال برزیل انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش ۲۹ گل به ثمر رساند.

بزرگ‌ترین تیم باشگاهی ویلموتس، شالکه ۰۴ بود. او در دو بازه زمانی ۱۹۹۶-۲۰۰۰ و ۲۰۰۱-۲۰۰۳ برای شالکه، در مجموع ۱۳۸ بار به میدان رفت و ۲۷ گل هم زد. استاندارد لیژ بلژیک و بوردو، دیگر تیم‌های مطرح ویلموتس بوده‌اند.

دوران مربی‌گری ویلموتس نیز با شالکه آغاز شد. او از سال ۲۰۰۹ فعالیتش را در کادرفنی تیم ملی بلژیک به عنوان دستیار آغاز کرد و از سال ۲۰۱۲ سرمربی تیم ملی این کشور شد. پس از رقابت‌های یورو ۲۰۱۶ او از سرمربی‌گری تیم ملی بلژیک کنار رفت و ۱ سال سرمربی ساحل عاج بود.

افتخارات ویلموتس در دوران مربی‌گری هرچند ناچیز است اما باید پذیرفت که وی می‌تواند برای فوتبال ایران گره گشا باشد. واقعیت این است که مربی موفق، با پیشنهادات مختلف در سطح نخست اروپا، به ایران نمی‌اید و برای جایگزینی کی‌روش، ناچارا باید به سراغ مربیانی رفت که در فوتبال روز دنیا، آنچنان هم موفق نبوده‌اند.

 

ویلموتس سال 2015 به عنوان مربی برتر دنیا انتخاب شدو در سال‌های 2013 و 2014 نیز به عنوان مربی برتر بلژیک معرفی شد. او در جام جهانی 2014 برزیل و همچنین یورو 2016 فرانسه، سرمربی تیم ملی بلژیک بود.

 

بلژیک با هدایت این سرمربی بومی، در جام جهانی 2014 در گام نخست با نتیجه 2 بر 1 الجزایر را شکست داد. پیروزی‌های بلژیک در مرحله گروهی جام جهانی در دو بازی بعدی هم ادامه یافت و آنها موفق شدند روسیه و کره جنوبی را هم با نتایج مشابه 1 بر 0 شکست دهند تا با 9 امتیاز به عنوان صدرنشین گروه H به یک هشتم نهایی صعود کنند. در مرحله یک هشتم نهایی نیز بلژیک توانست با نتیجه 2 بر 1 آمریکا را شکست دهد و به جمع 8 تیم برتر جهان برسد، اما در این مرحله در برابر فینالیست این دوره از رقابت‌ها، شاگردان ویلموتس راه به جایی نبردند و با تک گل هیگواین مقابل آرژانتین شکست خوردند و حذف شدند.

 

بلژیک در جام ملت‌های اروپا 2016 نیز با ایتالیا، ایرلند جنوبی و سوئد هم‌گروه بود. هرچند پسران ویلموتس با شکست 2 گله مقابل ایتالیا کار خود را آغاز کردند اما برتری مقابل ایرلند (3-0) و سوئد (1-0) سبب شد تا با 6 امتیاز به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعد شوند. در مرحله یک هشتم نهایی نیز بلژیک کار سختی نداشت و با 4 گل مجارستان را در هم کوبید، اما باز هم بلژیک و ویلموتس در یک چهارم نهایی ناکام ماندند. ولز، شگفتی‌ساز آن رقابت‌ها با نتیجه 3 بر 1 موفق شد بلژیک را شکست دهد تا دوران ویلموتس در تیم ملی پایان یابد.

 

دوران مربی گری ویلموتس پس از بلژیک با یک ناکامی بزرگ تر همراه بود. ویلموتس 8 ماه سرمربی ساحل عاج بود، اما به دلیل ناکامی در راه رسیدن به جام جهانی 2018، خیلی زود از این تیم آفریقایی اخراج شد. 

نخستین بازی رسمی ساحل عاج با ویلموتس، مقابل نیجر بود. در بازی رفت آنها در خانه حریف با نتیجه 2 بر 1 شکست خوردند اما در بازی برگشت با پیروزی 1 بر 0 و به لطف گل زده در خانه حریف، با گام‌هایی لرزان به مرحله بعد رفتند. در مرحله بعد، هرچند ساحل عاج با پیروزی 3 گله مقابل گابن استارت زد اما شکست 2 بر 1 مقابل گابن 10 نفره، تساوی بدون گل مقابل مالی و البته شکست 2 بر 0 مقابل مراکش سبب شد تا ویلموتس با خاطره ای تلخ، ساحل عاج را ترک کند. 

 

شروین رمضانی

ارسال دیدگاه

عناوین

مطالب مرتبط