29 مرداد 1398 - 08:29

کد مطلب : 421846

تعداد کل نظرات : 0 نظر

تاریخ انتشار : ۱۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم!

دروازه‌بان پرسپولیس و تیم ملی کشورمان گفت: به کی‌روش گفتم شما به من درس فوتبال و زندگی دادید.

* علیرضا خدا قوت، خسته نباشی. انصافاً همه ایران از عملکرد تو راضی هستند.
ممنونم. خدا را شکر که توانسته‌ام رضایت مردم کشورم را جلب کنم اما...
* اما چی؟ حیف شد؟
بله، خیلی هم حیف شد. دوست داشتم قهرمان جام ملت‌ها شویم. این هدف در دسترس بود ولی نشد. نشد که قهرمان شویم و از این بابت شرمنده همه مردم هستم.
* تو که روی گل‌های ژاپن تقصیری نداشتی و ۵ کلین‌شیت داشتی.
چه فایده‌ای دارد؟
* می‌دانی با همین ۵ کلین‌شیت رکورد منصور رشیدی در جام ملت‌های ۱۹۷۶ تهران را شکستی؟
خودت می‌دانی من دنبال رکورد و کلین‌شیت و این حرف‌ها نیستم. اگر هم باشم دوست دارم همراه با موفقیت تیمی باشد. ضمن آنکه همیشه گفته‌ام و باز هم می‌گویم گل نخوردن یک تیم فقط به دروازه‌بان برنمی‌گردد و حاصل تلاش گروهی است. همه تیم در گل زدن یا گل خوردن نقش دارند.
* این را هم می‌دانیم که خیلی دوست داشتی دستکش طلای جام ملت‌های آسیا را به دست بیاوری.
صددرصد! من دوست داشتم همراه تیم ایران به فینال برسم و پس از قهرمانی تیم ملی کشورم به دستکش طلا هم دست پیدا کنم. (آهی می‌کشد) خیلی حیف شد.
* حالا سعد الشیب گلر تیم ملی قطر شانس اصلی کسب دستکش طلای آسیاست. او تاکنون در جام ملت‌های آسیا ۶ کلین‌شیت داشته است.
به هر حال توانسته در ۶ بازی گل نخورد و اگر در فینال هم گل نخورد یا تیمش قهرمان شود این جایزه را می‌برد. من هم اگر به فینال می‌رسیدیم و حتی گل می‌خوردم شانس به دست آوردن دستکش طلا را داشتم.
* بعد از اتمام بازی با ژاپن با محمدحسین کنعانی‌زادگان صحبت نکردی که چرا در صحنه گل اول ژاپن، توپ را رها کرد و سمت داور رفت؟
اول اینکه نباید کنعانی‌زادگان یا بقیه مدافعان را سیبل کرد. وقتی یک تیم گل می‌خورد همه مقصرند و...
*ولی علیرضا! گل اول ژاپن خیلی مضحک و روی اشتباه بچگانه رقم خورد. این گل سوژه اروپایی‌ها هم شده بود!
درست است. من با کنعانی‌زادگان صحبت کردم و گفتم محمدحسین! اگر هم می‌خواستی به داور ثابت کنی بازیکن حریف را نزدی و تمارض کرده باید تا آخر توپ را تعقیب می‌کردی و بعد اعتراض خود را نشان می‌دادی. چرا به جای توپ دنبال داور دویدی؟! همین موضوع باعث شد بقیه بچه‌ها هم گول بخورند و دنبال داور بروند و آن گل رقم خورد. با این حال باز هم می‌گویم مسئول گل خوردن یک تیم فقط یک نفر نیست.
* بعد از گل دوم ژاپن برخی دوستان در تحریریه خبرورزشی اعتقاد داشتند اگر پنالتی ژاپن قبل از گل اول این تیم توسط داور اعلام می‌شد علیرضا بیرانوند می‌توانست آن را مهار کند. نظر خودت چیست؟
شک نکنید! باور کنید به خوبی پنالتی‌های یویا اوساکو بازیکن ژاپن را آنالیز کرده بودم. دقیقاً می‌دانستم ضربه اش را کجا می‌زند، اما وقتی گل اول را خوردیم همه ما به‌هم ریختیم. هنگام ضربه پنالتی بازیکن ژاپن کمی تمرکزم را از دست دادم و گل شد. اگر پنالتی قبل از گل ژاپن اعلام می‌شد مطمئن باش می‌گرفتم، چون می‌دانستم کجا می‌زند.
* اگر آن گل بچگانه را از ژاپن نمی‌خوردیم چه می‌شد؟
مطمئن باشید ژاپن تا صبح روز بعد هم نمی‌توانست به ما گل بزند، اما کاش ضربه سردار آزمون گل می‌شد.
* همان صحنه‌ای که به مدافع ژاپن لایی انداخت و شوت زد و گلر گرفت؟
بله، آن ضربه استثنایی سردار می‌توانست ما را به فینال و قهرمانی برساند ولی حیف که گل نشد. آن توپ گل نشد و یک گل بد خوردیم و تمرکزمان کامل به‌هم خورد.
* چرا؟ مگر شما بازیکنان حرفه‌ای نیستید؟
اصولاً ما ایرانی‌ها احساساتی هستیم. حق با شماست و آقای کی‌روش هم همیشه همین حرف را می‌زند که احساساتی نشوید ولی... می‌توانستیم رؤیای ۴۳ ساله را جامه عمل بپوشانیم که نشد. البته من در همین جام ملت‌ها فهمیدم کره‌ای‌ها هم ۵۹ سال است قهرمان این رقابت‌ها نشده‌اند که پس از حذف مقابل قطر این حسرت ۶۳ ساله شد. در واقع ما تنها نیستیم.
* شنیدیم کارلوس کی‌روش و شما ملی‌پوشان پس از شکست برابر قطر در رختکن گریه کردید. توضیح می‌دهی؟
همه ناراحت بودیم و روی احساسات خودمان کنترلی نداشتیم. کارلوس کی‌روش یک شخصیت بزرگ و مربی ماست. به خاطر شکست ناباورانه مقابل ژاپن ناراحت بودیم و همه اشک ریختند. لحظات خیلی سختی را پشت سر گذاشتیم.
* ببین علیرضا! یکی از انتقادات وارده به تیم ملی اعتراض دائمی و بی‌دلیل به داور مسابقه بود که به قول فاکس اسپورت تاوانش را هم برابر ژاپن دادیم. قبول داری فرهنگ غلطی در فوتبال ما نهادینه شده که باید به داور مرتب اعتراض کنی تا از او امتیاز بگیری. شاید این حرکات داخل ایران جواب بدهد، اما آن طرف به ضرر ما شد. قبول نداری؟
من خودم معتقدم نباید در کار داور دخالت کرد. هرگونه اعتراضی می‌تواند باعث حساس شدن داور شود. اتفاقاً مصاحبه یکی از مربیان عزیز کشورمان را خواندم که به همین موضوع اشاره کرده بود. متأسفانه ما در فوتبال ایران عادت کرده‌ایم اعتراض کنیم. همیشه به سمت داور یورش می‌بریم و شاید هم برخی اوقات این کار‌ها نتیجه بدهد، اما آن طرف برعکس است. داوران خارجی به شدت حساس هستند و اعتراض و شلوغ‌بازی را نمی‌پذیرند. بله، قبول دارم این کار‌ها و حمله به داور به ضررمان تمام شده و می‌شود. امیدوارم همه ما از این اتفاق درس گرفته باشیم و در طول مسابقات کمتر به داوران اعتراض کنیم.
* درس بزرگ، اما تجربه تلخی بود!
واقعاً نمی‌دانم چه بگویم؟ دوست داشتم با جام برگردیم. کلی نقشه کشیده بودم که پس از قهرمانی چه کار کنم و... همه نقشه‌ها نقش برآب شد.
* مثلاً چه نقشه‌هایی کشیده بودی؟ بگذار خودم حدس بزنم. احتمالاً برنامه‌هایی برای شادی با کاپ قهرمانی جام ملت‌ها داشتی؟
به آن شکل نه ولی به هر حال به جام فکر می‌کردیم. دوست داشتم این اتفاق بیفتد، اما نشد. ان‌شا‌ءا... دوره بعدی و...
* قهرمانی در جام ملت‌های آسیا آرزوی بزرگ علیرضا بیرانوند است؟
نه!
*یعنی چه؟!
بنویسید آرزو‌های علیرضا بیرو سقف ندارد! (با خنده ادامه می‌دهد) تیتر خوبی دادم، نه؟
* بد نبود!
عالی بود! همین را تیتر کنید. در ضمن قهرمانی در جام ملت‌های آسیا یکی از آرزو‌های من است و بزرگ‌ترین نیست. آرزوی بزرگ من چیز‌های دیگری است!
* مثلاً قهرمانی در اروپا؟!
چراکه نه؟! خدا را چه دیدید شاید قهرمان اروپا شدم! گفتم که آرزو‌های «علی بیرو» سقف ندارد.
* کارلوس کی‌روش، برانکو ایوانکوویچ و تمام رسانه‌های آسیایی و حتی اروپایی حاضر در جام ملت‌ها متفق‌القول بودند که علیرضا بیرانوند می‌تواند در بهترین تیم‌های اروپایی بازی کند. خودت چه نظری داری؟
ان‌شا‌ءا...، همه فوتبالیست‌های آسیایی دوست دارند در اروپا توپ بزنند، اما من یکی به هر قیمتی نمی‌خواهم لژیونر شوم. بار‌ها گفته‌ام و باز هم می‌گویم در صورتی به اروپا می‌روم که از ۵ لیگ معتبر کشور‌های انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه پیشنهاد داشته باشم.
* در حال حاضر پیشنهاد مناسبی از این لیگ‌ها داری؟
اجازه بدهید امشب (چهارشنبه‌شب) جلسه‌ای با وکیلم و مسئولان باشگاه پرسپولیس دارم و بعد جواب پرسش شما را می‌دهم. چند روز دیگر نقل و انتقالات اروپا به پایان می‌رسد و نمی‌خواهم تصمیم عجولانه‌ای بگیرم. در حال حاضر اولویتم با پرسپولیس است، چون با این تیم قرارداد دارم. هر تصمیمی هم که بخواهم بگیرم اول با هواداران بامعرفت پرسپولیس و سپس باشگاه در میان می‌گذارم. من همیشه و تا آخر عمر، خودم را مدیون پرسپولیس و پرسپولیسی‌ها می‌دانم.
* بعد از شکست از ژاپن عکسی از آن دختر غمگین ایرانی منتشر کردی و پستی هم گذاشتی. داستان چه بود؟
عکس را که دیدم واقعاً غصه خوردم. اینکه این باخت چقدر باعث ناراحتی هموطنانم شده و اوقات آنان را خراب کرده است. آن پست حداقل کاری بود که می‌توانستم انجام بدهم.
* دوست داری دختربچه کوچولویی که پس از شکست ایران اشک ریخت را از نزدیک ببینی؟
هم ببینم و هم عذرخواهی کنم. شرمنده این کودک و همه هموطنان شدیم. من خودم هم دختر دارم و اگر بتوانم دل این کودک را برای یک لحظه هم شاد کنم هنر کرده‌ام. بنویسید اگر این کودک در ایران است یا می‌تواند سر تمرین پرسپولیس بیاید والدینش او را بیاورند که از نزدیک همدیگر را ببینیم.
*کارلوس کی‌روش در فرودگاه از همه شاگردانش خداحافظی کرد. عکس‌هایی هم از تو منتشر شد که در فرودگاه با سرمربی تیم ملی مشغول صحبت بودی. به او چه می‌گفتی؟
وقت چندانی نبود. دوست داشتم خیلی بیشتر با ایشان حرف می‌زدم. به هر حال سخت است که چند سال با یک نفر کار کنید و بعد بخواهید با یک شکست از هم جدا شوید و خداحافظی کنید. به آقای کی‌روش گفتم توی زندگی فوتبالی‌ها خیلی درس‌ها به من دادید. در زندگی شخصی هم خیلی درس‌ها به من دادید و نظم و انضباط را از شما یاد گرفتم.
* نکته خاصی هم بوده که از کارلوس کی‌روش بیاموزی؟ یا بهتر بگویم اتفاق خاصی بوده که سرمربی تیم ملی درس اخلاقی به تو بدهد؟
بله، به هر حال همه ما جوان هستیم و ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشیم ولی آقای کی‌روش خیلی مرا راهنمایی و کمک کرد. ایشان برای فوتبال ایران خیلی زحمت کشید و نسلی ساخت که سال‌ها می‌تواند تیم ملی را بیمه کند. هر کس هم بخواهد جای ایشان بیاید همین نفرات را برمی‌دارد.
* یعنی رفتن کی‌روش از تیم ملی قطعی است؟
من دقیق نمی‌دانم ولی شکل خداحافظی آقای کی‌روش در فرودگاه این‌طوری به نظر می‌رسید. من در مورد خودم حرف می‌زنم که فوتبال ملی‌ام، نظم و انضباط حرفه‌ای خودم و خیلی چیز‌های دیگر را مدیون کارلوس کی‌روش هستم و این حرف را با افتخار می‌زنم.
* بین ژاپن و قطر دوست داری کدام‌یک قهرمان جام ملت‌های آسیا شود؟
راستش را بخواهی دوست دارم ژاپن قهرمان جام ملت‌های آسیا شود!
* چرا؟ لابد می‌خواهید بعدش بگویید که ما به قهرمان جام ملت‌ها باختیم!
نه، اصلاً و ابداً این‌طور نیست! این نظر شخصی من است که دوست ندارم تیمی از این طرف قهرمان جام ملت‌ها شود.
* از این طرف؟!
منظورم غرب آسیاست. در غرب آسیا تیم ایران بهترین است و همه هم این موضوع را می‌دانند. ما بهترین تیم این منطقه از قاره هستیم و بهتر است حالا تیمی از شرق آسیا قهرمان شود.
* ولی تصور می‌کردیم دوست داشته باشی قطر قهرمان جام ملت‌ها شود؟
چرا؟
* خودت دو بار از ژاپنی‌ها ضربه خوردی! یک بار با پرسپولیس فینال لیگ قهرمانان آسیا را به کاشیما واگذار کردید. حالا هم با تیم ملی شکست سنگین ۳ بر صفر را برابر ژاپن تجربه کردی. فکر می‌کردم از ژاپنی‌ها متنفر باشی.
نه بابا! فوتبال است دیگر. یک روز می‌بری و یک روز هم می‌بازی! تنفر که در ورزش و فوتبال معنا ندارد.
* بعضی‌ها هم در لیگ برتر پرچم ژاپن را به استادیوم‌هایی می‌آوردند که پرسپولیس بازی داشت. حالا صحبتی با آنان نداری؟
بنویسید همه عزیزدل و هموطن ما هستند. من مشکلی با این موضوع نداشته و ندارم. هر تماشاگری آزاد است هر شخص یا تیمی را که دوست دارد تشویق کند. من خودم را مدیون همه فوتبال‌دوستان ایرانی می‌دانم و همه این عزیزان و حتی کسانی که با پرچم ژاپن به ورزشگاه آمدند یا می‌آیند را دوست دارم.
* تو دوست داری ژاپن قهرمان جام ملت‌های آسیا شود در حالی که ژاوی هرناندز ستاره اسبق بارسا و کنونی السد پیش‌بینی کرده بود قطر قهرمان جام ملت‌های آسیا می‌شود. وقتی ژاوی این پیش‌بینی را کرد پیش خودتان چه فکری کردید؟
(با خنده‌ای بلند) ژاوی که اختاپوس جام ملت‌های آسیا بود! داداش هر پیش‌بینی کرد درست از آب درآمد. فقط یک اشتباه داشت و آن هم اینکه گفته بود استرالیا با برد مقابل امارات در نیمه‌نهایی حریف قطر می‌شود که این‌طور نشد.
* ولی وقتی ژاوی پیش‌بینی کرد قطر قهرمان جام ملت‌ها می‌شود خیلی از ما گفتیم او به خاطر پول این حرف‌ها را زده است.
نه، یکی مثل ژاوی نیاز ندارد بخواهد خودش را پیش قطری‌ها شیرین کند. او یک شخصیت بزرگ در دنیای فوتبال است که بی‌دلیل حرف نمی‌زند.
* بهترین بازیکن جام ملت‌ها به نظرت چه کسی بود؟
تیم ملی ایران!
* نه، منظورم غیر از ایران بود و از تیم‌های دیگر.
معز علی مهاجم تیم ملی قطر که فوروارد واقعاً خطرناکی است.
* با الدحیل هم جلوی شما بازی کرد؟
بله، در این مسابقات هم تا به حال ۸ گل زده است.
* این یعنی رسیدن به رکورد علی دایی؟
به علی‌آقا که هیچ‌کس نمی‌رسد. الان تعداد تیم‌ها و بازی‌ها نسبت به زمان بازی علی‌آقا دایی بیشتر شده و معز علی ۸ گل زده است. این دو اصلاً با هم قابل قیاس نیستند. آقای دایی آقای گل جهان و بازیکن بایرن‌مونیخ بوده و نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد.
* یک سؤال ویژه دارم. علیرضا! در حال حاضر چند تا فالوور داری؟
حدود ۲ میلیون فالوور!
* روزی فکرش را می‌کردی تعداد هوادارانی که هر روز تو را دنبال می‌کنند ۲ میلیون نفر باشند؟
من یک زمانی فکرش را نمی‌کردم به تهران بیایم یا عضو پرسپولیس و تیم ملی شوم چه رسد به ۲ میلیون هوادار!
* چه احساسی داری؟
روزی صد بار خداوند را شکر می‌کنم که این‌قدر بزرگ است.
* ولی به شخصه معتقدم دلیل اصلی این محبوبیت کنار پشتکار و عملکرد فنی خوب در تیم ملی به صداقت تو برمی‌گردد. اینکه هرگز پس از شهرت و محبوبیت فراوان به طبقه خودت پشت نکردی. هرگز گذشته‌ات را از یاد نبردی و همه جا با افتخار گفتی روستازاده‌ای! این راستگویی و صداقت خیلی به تو کمک کرده است.
باور کن دست خودم نیست. وقتی به یک برنامه تلویزیونی دعوت می‌شوم یا خبرنگاران میکروفون به دست جلوی من می‌ایستند ناخودآگاه این حرف‌ها به زبانم می‌آید. شاید هم گاهی شوخی کنم یا حرف‌هایی بزنم که خدای ناکرده باعث دلخوری کسی شوم و به همین خاطر از همه عذرخواهی می‌کنم.
* اتفاقاً کسی از حرف‌ها یا شوخی‌های تو یکی ناراحت نمی‌شود، چون همه خوب می‌دانند علیرضا بیرانوند دل صافی دارد و هرگز قصد ناراحت کردن کسی را ندارد. البته قبول دارم الان به عنوان یک چهره ملی باید بیشتر از گذشته مراقب صحبت یا شوخی‌هایت باشی.
دقیقاً خودم هم همین تصمیم را گرفتم که با تیم خاصی یا هوادارانش کل کل نکنم...
* منظورت استقلالی‌هاست؟
هم استقلال و هم تیم‌های دیگر. نمی‌خواهم به عنوان یک ملی‌پوش باعث ناراحتی یا دلخوری کسی شوم و سعی می‌کنم از این به بعد بیشتر مراقب خودم باشم. برای هواداران استقلال و کل لیگ برتر احترام قائل هستم.
* خیلی پخته‌تر از قبل حرف می‌زنی؟
به هر حال پدر دو تا بچه هستم و با دوستان و مشاوران خوبی که دور و بر من هستند پخته‌تر شدم. هر انسانی در طول زمان پخته می‌شود و این موضوعی طبیعی است.
* با پرسپولیس که به رشت سفر نمی‌کنی؟
نه، تا روز یک‌شنبه از آقای برانکو مرخصی گرفته‌ام.
* پرسپولیس امروز در جام‌حذفی باید به مصاف سپیدرود رشت برود. این بازی را چطور می‌بینی؟
به طور حتم بازی آسانی نیست. خودت بهتر از من می‌دانی جام حذفی جام شگفتی‌هاست!
* همین دیروز (سه‌شنبه) داماش گیلان دسته دومی تیم سایپا را حذف کرد. سایپا تیمی بود که استقلال را در جام حذفی شکست داده و به این مرحله رسیده بود.
بله، اسم جام‌حذفی جام شگفتی‌هاست. البته سپیدرود با علی‌آقا کریمی اسطوره فوتبال ایران در لیگ برتر هم در استادیوم آزادی به سختی و فقط با اختلاف یک گل به ما باخت. حالا در رشت باید در زمین چمن مصنوعی با این تیم خوب بازی کنیم که می‌دانم سخت و دشوار است.
* ممکن است بازی با سپیدرود به پنالتی بکشد؟
هر امکانی در جام حذفی وجود دارد. من می‌دانم بر و بچه‌های پرسپولیس و آقای برانکو همه‌جوره خودشان را آماده این بازی کرده‌اند.
* بله، شنیدیم در طول این هفته همبازیانت حسابی تمرین پنالتی کرده‌اند؟
آقای برانکو یک مربی حرفه‌ای است که چیزی را به قضا و قدر نمی‌سپارد و حواسش به همه چیز هست.
* پیش‌بینی خودت از این دیدار چیست؟
من که دوست دارم تیم خودم در همان ۹۰ دقیقه برنده شود ولی کار آن‌قدر‌ها هم آسان نیست. امیدوارم پرسپولیس با پیروزی در رشت به مراحل بعدی جام حذفی رسیده و در نهایت قهرمان شود.
* در سال‌های گذشته با اشکال مختلف از این رقابت‌ها حذف شدید. به نظر می‌رسد برانکو و همبازیانت این بار انگیزه مضاعفی دارند که طلسم قهرمانی جام‌حذفی را بشکنند.
ان‌شا‌الله!
* می‌خواستم همین جا نقطه گذاشته و مصاحبه را تمام کنیم، اما حیفم آمد این سؤال را نپرسم. سایت معتبر گل در مطلبی جالب چالش رقابت با بیرانوند را برای آلیسون بکر، داوید دخیا و ادرسون برزیلی گذاشت. حاضری با این سه دروازه‌بان بزرگ جهان مسابقه پرتاب دست بدهی؟
همه این نفرات بزرگ هستند. گلر‌هایی گران‌قیمت در دنیا که اسم بزرگی هم دارند. من نه کری می‌خوانم و نه حرف خاصی می‌زنم فقط می‌گویم خدا خیلی مرا دوست دارد که یک سایت خارجی علیرضا بیرانوند را با آلیسون، ادرسون و دخیا مقایسه می‌کند. باز هم خدا را شکر.

ارسال دیدگاه

عناوین

مطالب مرتبط